E Ticarete giriş Önerileri
E-Ticaret Web Tasarım Web Yazılım

E-Ticaret’e Başlangıç Rehberi

E-Ticaret’e Başlangıç Rehberi başlıklı bu yazımızda e-ticaret sitesi yaptırmak isteyenlere ufak ipuçları ve tavsiyeler sunacağız.

Öncelikle:

E-ticaret nedir?
E-ticaret; 1995 yılından sonra tüm dünyada internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin dijital ortamda online olarak yapılması kavramıdır. E-Ticaret, herhangi bir ürün ya da hizmet için, çeşitli ödeme yöntemleriyle bir internet sitesi üzerinden ticaret yapmanızı veya sipariş vermenizi sağlayan bir alışveriş yöntemidir.

E-ticaretin Yararları Nelerdir ?
E-ticaret kısa bir tanımla ticaretin internet üzerine taşınmasıdır. İnternet kullancılarının da artması üzerine E-ticaret kullanımı giderek artmaktadır. E-ticaret yaptığınız web-sitenizin gerekli bakımlarının yapılması halinde 7/24 müşteriye hizmet verebilir. Online mağazalar yılın 365 günü, 7/24 sürekli açık kalabilir, fakat fiziki bir mağazanın sürekli açık kalması maliyetin artması demektir. Ayrıca ekstradan açık tutulan saatlerde kar oranının artacağının bir garantisi yoktur.
E-ticaret özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) için çok uygun bir ticaret şeklidir. E-ticaret, belirli bir satış noktasının dışına çıkarak satışların artmasına ve daha hızlı ödemeleri slim alınmasına olanak sağlamaktadır. Fiziki mağaza sahibi olan işletmeler için E-ticaret önemli bir satış kanalıdır.
Firmalar ürünlerini satabileceği maliyeti düşük ve her an ulaşılabilir bir mağazaya sahip olurlar.
Ürünleri hakkındaki bilgileri detaylı olarak sunabileceği bir platformdur.
Stogunda ürün bulundurmayarak talebe göre satış yapabilir.
Sadece faaliyette olduğu bölgede değil tüm Türkiye ve Dünyada yeni müşteri bulma imkanı yüksektir.Böylelikle ulaşabilirliği oldukça kolay hale gelir.

DEZAVATANJLARI NELERDİR ?
Dezavantajlarını anlatırsak birincisi müşteri ile yüzyüze olamamanızdır. İkna etme gibi bir durum yoktur. Yani kısaca pazarlama konusun da yüzyüze olmadığınız için biraz zorluk çekebilirsiniz.
Alınan ürünün deneme fırsatı yoktur fakat bazı firmalar ölçüleri vermektedir , uygun olup olmadığını ölçüler yardımı ile anlayabilirsiniz.
Alınan ürünün elinize geçmesi biraz zaman alabilir. İstanbul’dan e-ticaret ile satış yapan bir firma Rize’ye ürünü göndermesi biraz zaman alır. Bu da önemli dezavantajlarından biridir.
Diğer en önemli problem ise güven problemidir. Kullanıcı internet ortamında kredi veya hesap kartını kullanmak istemeyebilir.

E-ticaret Sistemi Kurulurken Önerilerimiz :
Sıradan ürünler yerine , özgün , kaliteli , sezon ürünlerini satmalısınız.
Müşterilerin sorularına kısa sürede cevap verin.
Güvenliği ön planda tutmalısınız. Sürekli kalmanıza yardımcı olacaktır.
Profesyonel firmalarla çalışmanızı öneririm. Size güç katacaktır.
Reklam ve tanıtım için bütçenizi ayarlamalısınız. Böylelikle satışlar daha da yaygınlaşır , büyür.
Ödeme koşullarında kullanıcıya seçenek sununuz. (Kredi kartı , hesap kartı , cebe havale , mobil ödeme vs..)

Bir Yorum Yazın