Site İçi Seo nedir?
Seo

Site İçi Seo Nedir?

Site İçi Seo Nedir? e cevap bulmaya çalışacağımız bu yazımızda sizlere ilk önce seo’nun kısa tanımını yapalım:

SEO NEDİR ?

SEO, kısaca Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. Search Engine Optimization kelimesinin baş harflerinin kısaltılmasıdır.

Site içi SEO’nun amacı daha çok kaliteli içerikler tasarlayarak , içerikleri kullanıcıya ve arama motoruna uygun olacak şekilde düzenleyerek, arama sıralamalarında , üst sıralarda görüntülenmek olarak tanımlayabiliriz.
SEO çalışmalarının odak noktasıdır. Tüm işlem basamaklarının doğru bir düzen içinde yürütülmesi gereklidir. SEO’ya uyumlu olarak uygulanması için öncelikle sitenize kapsamlı bir SEO gözlemlenmesi gerekmektedir. Yapılacak SEO gözlemi ile sitenizdeki sayfaların, içeriklerin, sayfa başlıklarının ve açıklamaların , kategorilerin, sayfa içi link yapılarının, site tasarımının , yazılımının ve benzeri birçok alanın SEO açısından uyumlulukları belirlenecektir. Elde edilen bu bilgiler ile birlikte mevcut aksaklıkların hepsinin düzenlenmesini , onarılmasını yapar ve baştan aşağı uyumlu bir düzen kurar. Uyumlu olmadığı taktirde ise site varlığınız hiçbir işe yaramaz.
Diğer bir önemli faktör ise anahtar kelimenin bulunması ve SEO tarafından uygun içerik bulunmasıdır. Site içerisinde ki anahtar kelimeye uygun en doğru yollar kullanılmalıdır. Çünkü bu anahtar kelimeler SEO için önemli bir yapıdır.

Site İçi SEO çalışmalarının önemli olması hem arama motorunda siteyi doğru yansıtmak hem de ziyaretçi konumunun düşünülmesidir.Sitenizin özgün ve kaliteli olmasının da çok ayrı bir yeri vardır. Bunu özgünleştiren ve kaliteleştiren ise SEO’dur. Tamamen tecrübesinin verdiği fikirler ile farklı , özgün kaliteli bir site kurulumu yapar. Böylelikle hem site girişleriniz artarken hem de arama motorlarındaki yeriniz üst sıralara tırmanacaktır. Aksi taktirde aşağı sıralarda kalan , ziyaretçi az olduğu , sıradan bir site ile karşı karşıya kalırsınız.

Bunlarla birlikte Google arama motorunun son düzenlemesi ile web sitelerinde mobil giriş uyumluluğu çıkmıştır. Sitenizin mobil girişe uyumlu olmaması, sitenizi rakiplerinize nazaran sizi çok daha geri plana düşürecektir…

Bir sonraki yazımızda Site içi seo’nuzu bazı araçlarla yardımıyla ölçümlenmesi ve hataların bulunup düzeltilmesi için kullanabileceğiniz teknikler ve araçları anlatacağız.

Bu konudaki sorularınızı yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın