Schema.org Ne İşe Yarar?
Seo

Schema.org Yapısal Veri Nedir? Ne İşe Yarar?

Schema.org Yapısal Veri nedir? Ne İşe Yarar konusunu anlatacağımız bu yazımızda, yapısal veri ile seonun geldiği son noktayı da anlatmış olacağız.

Basit bir şekilde yapısal veriyi örnek üzerinden anlatacak olursak:

Sitemizin bir sayfası içeriğinde örneğin bir ürün sayfası olsun, kenarlarda üstlerde bir çok resim var. Bir tanesi de ürün resmi. Google botu eski sistemde sitenizi tarayarak hangisinin ürün resmi olduğuna karar vermeye çalışıyordu. “Yapısal Veri ” de ise biz google a diyoruz ki işte bu ürünün resmi, bu ürünün fiyatı, bu ürüne verilen puan. Böylece google örümcekleri daha rahat sitemizi tarıyor. Hem bir hata yapmasını önlüyoruz, hemde Google örümceklerinin işini kolaylaştırdığımız için sitemiz daha hızlı index alıyor.

İşte Schema.org veya Yapısal Veri; web sitenizde ki kurulmuş veri ihtiyaçlarını düzenler. Ürünleri, yorumları, etkinlikleri ve menü ögelerini biçimlendirmek için kullanabilirsiniz. Google , Yandex , Yahoo gibi büyük arama motorları bu verileri alarak, gelişmiş bir biçimde arama motorlarına sunar. Zengin snippet’lar, mobil zengin kartlar veya bilgi grafiğinde bir liste istiyorsanız , sayfalarınızı Schema.org ile kurmalısınız.

Örnek Schema Kod :

<div itemscope itemtype=”https://schema.org/Book”>
 <span itemprop=”name”> Inbound Marketing ve SEO: IHS Blog</span>
 <span itemprop=”author”>IHS</span>
</div>

Schema.org; Google, Microsoft Bing, Yandex ve Yahoo gibi arama motorlarının anlayabilmesi için, Schema kodlarının bulunduğu web sayfalarında sözcük işaretlemesi yaparak sözcükleri çeker. Bu sayede arama motorları, sayfada bulunan verilerin ne anlama geldiğini bularak arama sonuçlarında bazı değişiklikler yaparak üst plana çıkarır. Bu değişikliklere örnek verecek olursak, Google’nin son zamanlarda yaptığı ve arama sonuçları sayfasında çıkardığı “nedir” kutusudur. Örneğin Google’a “çay nasıl yetişir” yazdığınızda üstte büyük bir kutu çıkar ve çayın nasıl yetiştiğini anlatan bir yazıyı bizimle paylaşır. Aynı şey Google’a soru sorunca karşımıza üstte çıkan yanıt bölümü gibidir. Başka bir soru aratırsanız yine aynı şekilde ilk sırada soru hakkında bilgi veren bir bölüm bulursunuz. Bu Google’nin yeni algoritması ile ilgilidir ve Schema ile mümkün olduğunun kanıtıdır. Google bu bilgileri kendisi değil , internet sitelerinin ortaklığından almaktadır.

Örnek Schema Kod :

<div itemprop=”aggregateRating” itemscope itemtype=”https://schema.org/AggregateRating”> <span itemprop=”ratingValue”>[Aggregate rating given]</span> stars – <span itemprop=”reviewCount”>[Number of reviews]</span> reviews</div>

Arama motorları bilgileri çekmek için işaretlenmiş sözcüklere dikkat ederken, siz de kendi sitenizde Schema’yı kullanabilirsiniz. Schema‘yı kullanırsanız hem arama motorlarının sayfanızı anlamasına yardımcı olabilir hem de sitenizin üst sıralara tırmanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda: Google Rich Snippets ‘ı daha ayrıntılı ve örneklerle işleyeceğiz…

Bu ve benzeri konularda ki sorularınızı bize yorum kısmından yazabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın